Davetiye Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Toplantı, nişan, düğün, sünnet, seminer, açılış gibi etkinliklere katılması istenilen kişilere duyurma ve çağrı amaçlı yazılan şekilli, fotoğraf ve görselli kısa mektuplardır. Davetiyeler özel olarak hazırlanmış davetiye kâğıtlarına basılarak seçilmiş kartın davetiyenin içeriğine uygun olmasına dikkat edilir. Bir davetiye içeriğinde kim, kimi, nereye, ne zaman ne için davet ettiğinin bilgileri yer almaktadır.

 

DAVETİYE ÖZELLİKLERİ

  • Kısa ve net olmalıdır
  • Kişinin ne tür bir davete katılacağı belirtilmelidir
  • Davetin yeri, süresi, zamanı yazılmalıdır
  • Saygılı ve nazik bir üslupla yazılmalıdır
  • Davetin türüne göre özel olarak hazırlanmış kâğıtlara basılır çok özel durumlar da el yazısı ile de yazılabilir.
  • Davet eden kişi ve kuruluşun adı mutlaka yer almalıdır.
  • Gerekirse davete cevap veriniz notu ile telefon numarası yazılmalıdır
  • Doğru ve açık Türkçe kullanılmasına dikkat edilmelidir
  • Yazım ve imla kurallarına dikkat edilmelidir.

Davetiyeler doğru renkler, uygun tasarım ve doğru bir içerek ile davet eden kurumun ve kişinin özelliklerini ve hizmetlerini anlatan en iyi yazılı belgedir. Adresin açık olarak yazılmasına özellikle dikkat edilmelidir. Davetin kaç kişilik olduğu, çocuk getirip getirilmeyeceği, özel bir kostüm giyilecekse bu bilgiler de davetiyede yer almalıdır. Telefon numarası yazmak da adresin zor bulunur olduğu yerlerde davetliler için kolaylık sağlayacaktır.

Düğün, Sünnet Davetiyeleri

Kaç kişilik davet olduğu Çocuk getirilip getirilmeyeceği Özel kıyafet giyilip giyilmeme hususu Yemekli olup olmadığı Davet süresi gibi detaylar bu tarz davetiyelerde özellikle belirtilmelidir.

Özel Konuk Davetiyesi

Davet edilen kişinin toplantı başkanlığı, nikâh şahitliği, protokol gibi önem arz eden durumları varsa davetiyede mutlaka özel olarak belirtilmelidir. Ayrıca davetiyelerde sıkça karşıma çıkan LCV nedir diye birçoğumuz merak etmekteyiz. Genellikle organizasyon davetlerinde belirtilir. Yanında da genellikle telefon numarası bulunur. LCV nın açılımı Lütfen cevap veriniz dir bunun yerine uzun açıklanmış hali veya katılıp katılmayacağını bildiriniz gibi bir not daha şık olabilir. Bu kısaltma sms davetlerinde kullanılmalıdır. Özel günlerin ilk belirleyicisi olan davetiyeler özellikle düğün gibi etkinliklerde önem rol oynar.

Davetiye Nerelerde Kullanılır?

davetiye nedir 

Davetiye Nedir? Davetiye kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup Türkçe karşılığı çağrılıktır. Dilimize yerleşerek Türkçeleşmiş bir kelime olan davetiye TDK’da “Bir toplantıya, bir yere çağırmak üzere düzenlenen davet yazısı olarak açıklanmıştır.”

Davetiye Nedir? Davetiye Çeşitleri

Bir çok organizasyon için kullanılan bir materyaldir. İlk aklımıza gelen düğün davetiyesi olsa da nişan, nikah, sünnet, kına gecesi, açılış gibi organizasyonlarda da kullanılır. Tasarımları kullanılacak olduğu organizasyona göre farklılık gösterir ve içinde organizasyon ile ilgili bilgiler bulunur.

Düğün Davetiyesi

Düğünler insan hayatındaki en özel günlerden biridir. Düğün davetiyesi de hemen hemen her düğünde kullanılır. Çiftler seçimlerinde ortak zevklerine ve düğün konseptine uygun modelleri seçmeye çalışırlar. Bazen fikir ayrılıkları oluşsa da sonunda bu özel gün için ortak bir karar vererek uygun modeli seçerler. Düğün davetiyesine yapılacak organizasyonun farklılıklarına göre bilgiler yazılır. Örneğin sadece düğün yapılacaksa o bilgi yer alır eğer kına gecesi, mevlid gibi farklı merasimlerde olacaksa hepsi aynı davetiyenin içine yazılarak davetlilere ulaştırılır. Düğün davetiyeleri sadece nikah yapılacak organizasyonlarda nikah davetiyesi olarak da kullanılabilir. Eğer hem nikah hem düğün olacaksa her iki bilgi de aynı davetiye içine yazılabilir.

Nişan Davetiyesi

Nişan merasimleri için de çiftlerimiz davetiye bastırmayı tercih ediyorlar. Genelde nişan davetiyesi seçimi de düğün modellerinin arasından yapılır. Sadece nişan için hazırlanmış özel modeller çok fazla bulunmamaktadır. Düğünün ve nikahın habercisi olan nişan davetiyeleri yapılacak nişan merasiminin büyüklüğüne göre genelde düğün ve nikahtakilere oranla daha az adette bastırılmaktadır.

Kına Davetiyesi

Kına geceleri ve bekarlığa veda geceleri için de hazırlanabilir. Nişanın aksine kına geceleri için özel seçenekler bulunmaktadır. Dağıtımları genelde düğün davetiyesi ile birlikte yapılır. Buna karşın tek başına da dağıtabilirsiniz.

Sünnet Davetiyesi

Sünnet merasimleri toplulumuzda çok özel bir yere sahiptir. Erkek çocukların hayata ilk adımları olarak görülür. Bu değerli günde ailelerin heyecanlarını paylaşmak için eş dost bu merasime katılır. Sünnet düğünleri için çeşitli seçenekler mevcuttur. Davetiye seçimi anne, baba tarafından yapılırı eğer çocuk çok küçük değilse seçimde onun da her zaman söz hakkı vardır.

Davetiye hazırlıklarında dikkat etmeniz gereken en önemli husus bilgilerinin tam ve eksiksiz olmasıdır. Tasarım hazırlandıktan sonra mutlaka kontrol ediniz. Sizin kontrolünüzden geçmeyen tasarımların baskıya alınmaması noktasında satıcıyı mutlaka uyarınız.


Sipariş Vermek İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz…

Foto Galeri

Göster
Gizle
×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize ankaraelifmatbaa@gmail.com adresine e-posta gönderin.

× Bizimle İletişime Geç.